Kalendarium Czerwiec 2016

To już dziesiąte Kalendarium wydarzeń, które publikuję na blogu, a w nim informacje o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach, świętach, festiwalach i imprezach kulturalnych jakie odbędą się w czerwcu w Irlandii, a przede wszystkim w Hrabstwie Carlow.

Czerwiec można nazwać miesiącem kultury i sztuki ponieważ to właśnie w czerwcu Hrabstwo Carlow rozpocznie w tym roku cykl festiwali kulturalnych pod nazwą Arts Festiwal, które będą się odbywały przez całe lato 2016 w całej Irlandii.

Jeśli planujecie odwiedzić Hrabstwo Carlow, warto to zrobić właśnie w czerwcu, biorąc udział w którymś z n/w wydarzeń.

Kalendarium Czerwiec 2016

03 – 11.06. Carlow Golf Club Open Week

Jednym z ciekawszych wydarzeń odbywających się na samym początku lata jest Tydzień Otwarty w Carlow Golf Club.

Oficjalna strona: www.carlowgolfclub.ie

Carlow Golf Club (źródło carlowtourism.com)

04 – 05.06. Carlow Regatta

W weekend, 4 i 5 czerwca odbędą się w Carlow coroczne Regaty – Carlow Regatta – w tym roku już po raz sto pięćdziesiąty siódmy.

Weźmie w nich udział kilkanaście klubów, w tym także spoza Irlandii, np. – Runcorn z Wielkiej Brytanii. Zawody odbędą się na rzece Barrow, drugiej pod względem długości rzece w Irlandii. Barrow ma 192 km, wypływa ze źródła w Glenbarrow w górach Slieve Bloom w Midlands a kończy swój bieg w morzu, po drodze przemierzając hrabstwa Laois, Kildare, Carlow, Kilkenny i Wexford.

Głównym organizatorem zawodów jest klub wioślarski Carlow Rowing Club, który powstał w 1859 roku i jest jednym z najstarszych klubów sportowych w Irlandii. Pierwsze regaty w Carlow odbyły się też w 1859 roku. Od tamtej pory Klub jest odpowiedzialny za jedną z najważniejszych corocznych uroczystości sportowych hrabstwa Carlow czyli właśnie Regaty.

Podczas wyścigów do Carlow przyjeżdża wielu turystów, miłośników wioślarstwa z całej Irlandii, co cieszy mieszkańców i władze miasta, które wspierają finansowo i organizacyjnie Carlow Regatta. Zawody mogą też liczyć na hojny sponsoring lokalnych firm.

Wioślarzy przygotowujących się do regat można obserwować przez cały sezon wiosenny i letni, pojawiają się na Barrow już w lutym, kiedy to w Irlandii zaczyna się wiosna.

Kilka zdjęć z ubiegłorocznych zawodów:

Carlow Regatta 2015

06.06. / Bank Holiday

Pierwszy poniedziałek czerwca – to tzw. święto bankowe, będące dniem wolnym od pracy.

10 – 19.06. Carlow Arts Festival

Festiwal Kultury i Sztuki w Carlow.

Hrabstwo Carlow jest organizatorem pierwszego wielkiego wydarzenia kulturalnego lata 2016 w Irlandii.

Carlow Arts Festival odbędzie się w tym roku po raz już trzydziesty siódmy, w dniach od 10 do 19 czerwca. Będzie to dziesięć dni nowatorskich wystaw, premierowych spektakli teatralnych, pokazów komedii i muzyki na żywo.

Carlow Arts Festival (równie często określany jako Éigse) jest to festiwal sztuki interdyscyplinarnej, który prezentuje szeroką gamę artystycznych  imprez kulturalnych w ciągu 10 dni każdego roku w czerwcu,  w całym hrabstwie Carlow.

Festiwal ma na celu promocję kultury we wszystkich jej formach oraz wspieranie i promowanie rozwoju sztuki i rzemiosła, teatru, rozrywki, literatury, muzyki i tańca.

Carlow Arts Festival Éigse został założony w 1979 roku przez sześciu członków: Fr. Caoimhín O Neill, Pádraig Ó Snodaigh, Deirdre Brennan, Róiste Séamus, Mac Pairc, Seamus Murphy. Członkowie założyciele wybrali słowo Éigse jako nazwę festiwalu (co z irlandzkiego oznaczało „zbieranie poezji „), aby położyć silny nacisk na poezję w języku irlandzkim. Rozpoczęli bardzo skromnie od wystawy dwóch miejscowych malarzy, dwóch regionalnych wykładów historii i poezji.

Skromne, lokalne wydarzenie w kwietniowy weekend 1979 roku dziś urosło do rangi czwartego co do wielkości festiwalu sztuki w Irlandii.

Wizualna sztuka na dużą skalę, uliczny karnawał, wspieranie i promowanie sztuki, rzemiosła, teatru, rozrywki, literatury, muzyki i tańca to podstawowe założenia Carlow Arts Festival.

W bogatym programie Festiwalu przygotowanym na 2016 rok znajdą się m.in.:

Festival of Writing & Idea: W Borris House, w miejscowości Borris, odbędzie się „Festiwal Pisarstwa i Pomysłów” -org. Festival of Writing & Ideas, to międzynarodowej klasy festiwal, który gromadzi historyków, pisarzy, dziennikarzy, filmowców, poetów, reżyserów teatralnych, korespondentów wojennych, biografów, artystów i publicystów. Będą spotkania, odczyty, wieczory literackie.

Barges on the Barrow: Po ubiegłorocznym sukcesie Festiwal Sztuki w Carlow przygotował ponownie „Pływający Festiwal”! a w nim cztery barki wyruszą z Carlow w podróż do Borris. Przez 5 dni na barkach, w dół rzeki Barrow popłyną: pisarze, muzycy, fotografowie, artyści estrady, komicy, a nawet – mistrzowie kuchni! Barki będą się zatrzymywały w Carlow, Leighlinbridge, Bagenalstown, Goresbridge, Tinnahinch, Borris i wszędzie tam odbędzie się mini festiwal nad rzeką. Zespół takiej barki obiecuje uczestnikom nie tylko strawę dla ducha, ale i dla ciała.

The Big Weekender: W tym roku Festiwal powraca do swojego duchowego domu w zabytkowym Carlow College. Na placu Carlow College, na czas festiwalu stanie specjalnie zbudowany pawilon który będzie gospodarzem komedii, teatru, muzyki, cyrku, spektakli i koncertów.

Galerie sztuki na Dublin Street: Podczas trwania Carlow Arts Festival, w centrum miasta Carlow, na ulicy Dublin Street, pojawi się kilkanaście galerii sztuki.

Carlow Arts Festival 2016

Z pełnym programem można się zapoznać na oficjalnej stronie festiwalu: carlowartsfestival.com

Kilka zdjęć z ubiegłorocznego festiwalu:

Carlow Arts Festival Éigse 2015

11.06. Peony Day – Altamont Gardens

Dzień Piwonii w ogrodach Altamont Gardens.

Wielokrotnie nagradzany ekspert ogrodnictwa – Phil Havercroft zachęca aby urozmaicić swój ogród odrobiną koloru tych sezonowych kwiatów. Warsztaty, porady i możliwość zakupu wielu różnych rodzajów sadzonek piwonii. / Wstęp wolny.

Wpis na blogu: Altamont Gardens

Peony Day – Altamont Gardens (źródło: carlowtourism.com)

12.06. Barrow Dragon Boat Regatta

W Carlow Town Park odbędą się tzw. „Regaty Smoczych Łodzi”. Każdy może przyjść i podziwiać lub nawet uczestniczyć w tym wyjątkowym spektaklu. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie. Regaty są co roku organizowane przez stowarzyszenie Irish Dragon Boat Association i w tym roku odbędą się na rzece Barrow w Hrabstwie Carlow.

Oficjalna strona: www.dragonboat.ie

Carlow Dragon Boat Regatta (żródło: carlowtourism.com)

16.06. Bloomsday

Bloomsday (irl. Lá Bloom) to coroczne święto obchodzone 16 czerwca dla uczczenia irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a i upamiętnienia jego twórczości, a przede wszystkim powieści Ulisses, której akcja w większości rozgrywa się 16 czerwca 1904 roku. Główne obchody święta odbywają się w Dublinie w Irlandii, miejscu akcji powieści.

Tego dnia odbywają się sympozja akademickie, inscenizacje i czytanie Ulissesa oraz wędrówki po pubach. Uczestnicy często ubierają się w kostiumy z początku XX wieku i wędrują po Dublinie ulicami, którymi chodził bohater powieści Bloom.

Nazwa Bloomsday pochodzi od nazwiska głównego bohatera powieści – Leopolda Blooma, a 16 czerwca był dniem, w którym Joyce po raz pierwszy umówił się na randkę ze swoją przyszłą żoną Norą.

Pierwszy Bloomsday miał miejsce w pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń w powieści, w 1954 roku.

Podobne imprezy organizowane są od 1994 roku w Szombathely na Węgrzech, będącym fikcyjnym miejscem urodzenia ojca Blooma. Bloomsday odbywa się również w Filadelfii, Nowym Jorku i w kilku innych miastach Stanów Zjednoczonych i Brazylii oraz Europy i Australii.

James Joyce i Ulysses

25 – 26.06. Relay for Life

Relay For Life to inicjatywa wspólnot wspierających Fundację Irish Cancer Society i jej pracę mającą na celu wsparcie pacjentów i badań nad rakiem. Podczas eventu są pozyskiwane fundusze na ten cel.

Relay For Life jest to dwudziesto-cztero godzinny pieszy marsz społeczności która wspólnie świętuje, pamięta i walczy z rakiem.

Relay For Life Carlow 2016 odbędzie się w Duckett`s Grove w Hrabstwie Carlow. Rozpocznie się o godzinie 17:00 w sobotę 25 czerwca.

Oficjalna strona: www.relayforlifecarlow.ie

Wpis na blogu o Duckett`s Grove

żródło: relayforlifecarlow.ie

25.06. – 02.07. Rose Week – Altamont Gardens

Tydzień Róży w ogrodach Altamont Gardens.

Bezpłatne warsztaty prowadzone przez John McNamara, hodowcę róż i eksperta odbędą się o 12.30 w sobotę 25 czerwca w murach ogrodowych w Altamont Plant Sales. Oprowadzanie po Altamont Gardens prze ogrodnika Paula Cutlera w środę 29 czerwca o godzinie 14:00, 3 euro wstęp. Ogrody otwarte każdego dnia.

Rose Week – Altamont Gardens (źródło: carlowtourism.com)

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

11 przemyśleń na temat “Kalendarium Czerwiec 2016”

 1. ~Natalia pisze:

  Naprawdę świetny pomysł z tym kalendarium. Z pewnością pomoże wielu Polakom mieszkającym w Carlow

 2. Bardzo chętnie bym z Wami celebrowała Peony Day i Rose Week :)
  Czemu u nas nie świętuje się z takich fajnych okazji!

  1. No właśnie w Irlandii prawie każdy kwiat ma swoje święto :)

 3. ~Kasia pisze:

  super :) może się na któreś wydarzenie wybiorę :) pozdrawiam rekodzielo-kasi.blogspot.com

 4. ~Kazimiera pisze:

  Chętnie wzięłabym udział w Peony Day i Rose Week. Co rok czekam kiedy zakwitną mi piwonie – bardzo je lubię. Wyczerpujący opis wydarzeń – z pewnością pomoże wielu osobom.

 5. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawe kalendarium :) Pozdrawiam :)

 6. ~Lucy pisze:

  Nie jestem zainteresowana żadną sferą kulturalną w czerwcu. Ani rodzimą, ani wyspiarską. Mam tyle imprez rodzinnych, że chyba będę leczyć się z przemęczenia do zimy. Ale. Post zacny!

 7. aaah ilez tam się dzieje… chcialabym kiedys dotrzec na ktores wydarzenie… pokazujesz tyle pieknych zdjec, ze wlasciwie jest mi obojetnie na jakie!

 8. Za każdym razem jak wchodzę na kolejne edycje kalendarza na Twoim blogu zastanawiam się czemu u mnie w mieście nie ma takich fajnych imprez. I tak sprawdziłam sobie dzisiaj, co w moim Tarnowie będzie się działo w czerwcu i przyznaje, że się myliłam. Także jest na co się wybrać :)

  1. Na pewno jeśli się dobrze poszuka informacji to okazuje się że w każdym miasteczku coś ciekawego organizują. Ja często odwiedzam Biuro Informacji Turystycznej w Carlow i stąd (prawie) o wszystkim wiem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>