Kalendarium Kwiecień 2016

Zapraszam na comiesięczne kalendarium czyli post w którym znajdziecie informacje o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach, świętach, festiwalach i imprezach kulturalnych jakie odbędą się w kwietniu w Irlandii, a przede wszystkim w hrabstwie Carlow.

Kalendarium Kwiecień 2016

29.03. – 03.04. The International Pan Celtic Festival 2016

Międzynarodowy Festiwal Celtycki

Coroczny Międzynarodowy Festiwal Celtycki jest świętem celtyckich kultur w Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii i Kornwalii, świętem muzyki, pieśni, tańca, języków, kostiumów, sportu i historii. Tegoroczny festiwal jest większy niż kiedykolwiek i ma bardzo ciekawy program wydarzeń, w tym występy uliczne, wystawy, parady, koncerty, opowieści ludowe, muzyka i taniec uliczny, konkursy i zabawy rodzinne. Odbywają się również warsztaty muzyczne i taneczne prowadzone przez najbardziej znanych ekspertów w Irlandii. Festiwal odbywa się w tym roku mieście Carlow.

Oficjalna strona festiwalu: www.panceltic.ie

The International Pan Celtic Festival 2016

01.04. – 02.04. Celtic Taste of Carlow

Targi „Celtycki Smak Carlow”

Celem targów jest promowanie żywności, lokalnych produktów i producentów z hrabstwa Carlow i regionu. Impreza odbywa się w piątek i w sobotę w godzinach od 10 – 18 na głównym rynku w samym centrum miasta Carlow. Udział biorą najlepsi lokalni producenci w hrabstwie Carlow oraz międzynarodowi celtyccy sąsiedzi. To bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia oraz doskonała okazja do spotkania lokalnych producentów, artystów i rzemieślników – zarówno tych tradycyjnych jak i bardzo nowoczesnych. Wśród atrakcji będą pokazy gotowania, menu degustacyjne, pokazy tańca, muzyka grup lokalnych, malowanie twarzy i rozrywka dla dzieci. Wśród oferowanych produktów można kupić domowej produkcji sery, soki, dżemy, konfitury, naleśniki, napoje, domowe wypieki, świeże mięso, warzywa i owoce organiczne, domowe hamburgery i frytki, lody i przeróżne słodycze, jak również mnóstwo oryginalnych, ręcznie wykonanych wyrobów, m.in. ceramikę i biżuterię. / Wstęp wolny.

Taste of Carlow

09.04. – 23.04. Burtown House and Gardens Daffodil Month

Pod hasłem “The Golden Age of Daffodils” odbywa się miesiąc żonkila w Ogrodach przy Burtown House. Wśród atrakcji m.in. warsztaty prowadzone przez ekspertkę Mary O’Brien w dniu 9 kwietnia, która „bada” żonkile od kilku lat, a szczególnie „specjalizuje się” w irlandzkich żonkilach i zna na ich temat różne historie i opowieści. Burtown House znajduje się w Athy w hrabstwie Kildare – na granicy z hrabstwem Carlow. Wybudowany został w 1710 roku. Jest to prawdziwy Irish Country House, nadal w posiadaniu potomków rodziny, która go zbudowała. W przydomowych ogrodach znajduje się wiele dobrze znanych odmian żonkili i narcyzów, a także niedawno posadzonych odmian. Czynna jest też kawiarnia – The Garden Cafe gdzie będą pyszne, domowe obiady, ciasta i desery, a wszystko ze świeżych składników organicznych prosto z ogrodu warzywnego. / Wstęp 6€

Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie: burtownhouse.ie

Burtown House (źródło burtownhouse.ie)

 

16.04. Blackstairs Eco Trails Foraging Workshop

Praktyczne warsztaty Blackstairs Eco Trails o dziko rosnącej bezpiecznej żywności, w tym dzikich grzybach, owocach, orzechach i owocach jagodowych. Będzie można m.in. dowiedzieć się, jak zrobić likier z liści Buku, jakie zastosowanie ma szczaw Tabbouleh, jak znaleźć dzikie warzywa do sałatek.

Szczegółowe informacje o Blackstairs Eco Trails znajdziesz tutaj KLIK

(źródło: blackstairsecotrails.ie)

23.04. Celtic Tree Walk Laws, Letters of our Old Irish Trees

Warsztaty organizowane przez Blackstairs Eco Trails, w miejscowości Killedmond, Borris, w hrabstwie Carlow to warsztaty na temat rodzimych drzew w Irlandii i ich znaczenia dla celtyckich przodków, którzy żyli w Irlandii około 2500 lat temu. Uczestnicy poznają tajemniczy, celtycki alfabet drzew, nazwę Ogham dla każdego drzewa oraz jego miejsce w celtyckiej mitologii i folklorze. Celtowie skategoryzowali swoje drzewa wg siedmiu „Nobles” i siedmiu „Commoners”. Wszystkie te drzewa, niektóre, bardzo dorodne okazy, rosną w miejscowych lasach i w nich też odbędzie się spacer szlakiem Celtic Tree Trail.  Zwiedzający dowiedzą się jaką poszczególne drzewa posiadają uzdrawiającą moc, jak je w tym celu można wykorzystywać itp. Trasa zakończy się posiłkiem a uczestnicy otrzymają broszury informacyjne.

Szczegółowe informacje o warsztatach znajdziesz tutaj KLIK

Celtic Tree Walk (źródło: blackstairsecotrails.ie)

29 – 30.04. – 01.05. Carlow’s 4th International Bridge Congress and Celtic Bridge Congress

Czwarty międzynarodowy festiwal gry w brydża w Carlow odbędzie się w Seven Oaks Hotel w mieście Carlow. Zaprasza wszystkich graczy – początkujących i zawodowych. Rozpocznie się galą z muzyką na żywo, poza tym w programie znajdą się m.in. wycieczki z przewodnikiem po mieście Carlow i okolicach. W tym roku program został rozszerzony przez włączenie Celtic Bridge Congress i gościnnie udział weźmie wielu walijskich graczy.

Seven Oaks Hotel (źródło: carlowtourism.com)

01.04 – 30.04. VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre

W kwietniu warto odwiedzić VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej – usytuowane w samym centrum miasta Carlow, zajmuje powierzchnię 3130 m², znajdują się tu m.in. – galeria, teatr, restauracja, bar, księgarnia. Jest to największa przestrzeń wystawiennicza dla współczesnej sztuki wizualnej w kraju. Przez cały rok odbywają się tu liczne wystawy  lokalnych, krajowych i międzynarodowych artystów.

Kwietniowy program wydarzeń w VISUAL znajdziesz tutaj visualcarlow.ie/2016/04/01

Wpis na blogu o VISUAL tutaj KLIK oraz KLIK

VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

15 przemyśleń na temat “Kalendarium Kwiecień 2016”

 1. To jest bardzo fajny pomysł na serię wpisów! Chętnie bym to skopiowała, ale w moim Stambule tyle się dzieje, że chyba nie dałabym rady zebrać wszystkich wydarzeń :)

  1. Ja tworząc kalendarium dla mojego hrabstwa Carlow opieram się głównie na informacjach ze strony carlowtourism.com i na informacjach z facebookowych stron głównych atrakcji Co Carlow (np. Rathwood).
   Poza tym odwiedzam często Biuro Informacji Turystycznej w Carlow – mają tam najwięcej i najbardziej aktualne informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych i eventach jakie są planowane w Carlow.

 2. Bardzo chętnie bym się wybrała na spacer szlakiem Celtic Tree Trail – zdjęcie kwitnącej jabłoni mnie oczarowało! Kocham kwitnące jabłonie nie mniej, niż wiśnie!

  1. Też to zdjęcie mi się niesamowicie podoba, od razu pomyślałam że muszę je dać jako główne zdjęcie :)

 3. Interesujący miesiąc :D

 4. Dzięki Twoim wpisom mam wrażenie, że coraz lepiej poznaję ten kraj i coraz bardzie się w nim zakochuję. :)

 5. ~blogierka pisze:

  Hehe, no na nudę to Ty w Carlow nie narzekasz!
  Świetne imprezy- naprawdę zazdroszczę! Ale dzięki Tobie nie musze ruszać się z domu i mam namiastkę kultury innego kraju :)

 6. ~Margo pisze:

  Wygląda na to, ze sporo się tam dzieje!

  1. Co miesiąc coś ciekawego :)

 7. Lubię targi żywności i staram się brać udział w tych, które odbywają się gdzieś w mojej okolicy. Można poznać nowe ciekawe potrawy albo skosztować tych tradycyjnych, które dobrze znamy, a jednak każdy robi je inaczej :)

 8. ~Tedi pisze:

  Ależ dużo się dzieje :-D. Szkoda, że nie jestem bliżej.

 9. ale tego zawsze u Ciebie dużo…
  muszę się rozejrzeć u siebie… bo na pewno tylko mi się wydaje, że tutaj nic się nie dzieje!

  1. Nie wiem skąd jesteś, ale jak się dobrze rozejrzeć to w każdym mieście, czy miasteczku coś ciekawego się na pewno odbywa :)

 10. ~Agnieszka pisze:

  Mnie oczywiście zainteresowały targi „Celtycki Smak Carlow”. To jedzenie mnie zgubi :)

 11. Piękne zdjęcia i ciekawy wpis :) Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się pojechać również do Irlandii :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>