Gdzie na Zakupy w Carlow? Dunnes, Penneys, Shaws i inni

Zakupy w Carlow

Fala przedświątecznych zakupów w Irlandii zaczyna się na dobre 8 grudnia. 8 grudnia to w Kościele katolickim święto Niepokalanego Poczęcia, które stało się charakterystycznym punktem wyjścia do początku świętowania Bożego Narodzenia.

Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego w tym dniu wierni mają obowiązek uczestniczyć w Eucharystii, jednak późniejszy dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zniósł ten obowiązek w dniach które nie są ustawowo wolne od pracy. Ostatnio 8 grudnia 2011 roku przypadał w niedzielę i dopiero w 2021 roku sytuacja taka się powtórzy. Kto ma więc taką potrzebę i możliwość może wziąć udział w Eucharystii ale nic też nie stoi na przeszkodzie by wyruszył na świąteczne zakupy.

W dawnych czasach, właśnie tego dnia podstawiano specjalne pociągi, które dowoziły tysiące Irlandczyków na wielkie zakupy do Dublina. Dzisiaj już nie trzeba dowozić ludzi na zakupy, bo sami mogą tam dojechać.

A gdzie dziś można udać się na świąteczne (i nie tylko) zakupy mieszkając w Carlow?

Wcale nie trzeba jechać do Dublina. Miasto Carlow bardzo rozwinęło się w ciągu ostatnich 10-15 lat, powstały nowe drogi wewnętrzne, osiedla mieszkaniowe i centra handlowe co radykalnie zmieniło oblicze miasta. W 1994 roku otwarto pierwsze duże centrum handlowe – Carlow Shopping Centre, a w 2003 roku centrum handlowe Fairgreen. Obydwa obiekty położone są niedaleko siebie. Jednak otwarcie Fairgreen Shopping spowodowało zamknięcie wielu sklepów na głównej ulicy handlowej w mieście czyli na Tullow Street. Do dziś smutnym widokiem na Tullow Street są opuszczone miejsca po dawnych sklepach, których nikt nowy dotąd nie wynajął.  Mimo wszystko Tullow Street nadal jest główną ulicą handlową miasta.

Gdzie na zakupy w Carlow? Oto lista największych, najbardziej znanych i najciekawszych miejsc:

Fairgreen Shopping Centre

Centrum handlowe Fairgreen powstało w październiku 2003 roku kosztem 50 mln € i jest jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów handlowych w całym hrabstwie Carlow. Obejmuje ponad 40 sklepów a także restauracje, bary i kino. Głównymi najemcami są Tesco, Argos, Next i Heatons.

Na dzień dzisiejszy w Fairgreen Shopping Centre mieszczą się m.in. następujące punkty i sklepy: River Island, a|wear, Jack & Jones, Planet Auto, Argos Extra, Omniplex Cinemas and GameStop, Jason Farrell Sports, Bramley’s „B2″ Jewellers and Bosco’s Butchers.

Główne wejście do Fairgreen Shopping Centre

Wnętrze Fairgreen Shopping Centre

Hestons i Sam McCauley Chemistry w Fairgreen Shopping Centre

Wnętrze Fairgreen Shopping Centre

Carlow Shopping Centre

Doskonały przykład mieszanki historii i nowoczesności. Carlow Shopping Centre powstało na miejscu dawnego „The Old Carlow Gaol” czyli Więzienia w Carlow. Wejście, które teraz prowadzi do centrum handlowego, pierwotnie było główną bramą więzienia. Więzienie zostało zamknięte w 1897 roku, a następnie przebudowane przez firmę Thomas`a Thompsona. Odnowione fragmenty dawnego więzienia nadal znajdują się w środku centrum handlowego. Carlow Shopping Centre zostało otwarte w kwietniu 1994 roku. Znajduje się na O`Kennedy Ave, w samym centrum miasta Carlow.

Na dzień dzisiejszy w Carlow Shopping Centre mieszczą się następujące punkty i sklepy: Sam McCauley Chemistry (bardzo duża i dobrze zaopatrzona apteka), Claires (sklep z biżuterią, akcesoriami do włosów), Alive & Well (sklep ze zdrową żywnością), TRAX (Music Store), Peter Mark (salon fryzjerski), Serena (Bellina Creations – odzież damska), Gelato (sycylijskie lody i ciastka), SuperValu (supermarket), Dolmen Jewellers (Jubliler), Nikiel Cafe, Planet Auto, Kino Omniplex.

Wejście do Carlow Shopping Centre

Wnętrze Carlow Shopping Centre

Wnętrze Carlow Shopping Centre

Penneys

Primark to irlandzkie przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą detaliczną odzieży, należące do koncernu Associated British Foods. Na rodzimym rynku przedsiębiorstwo występuje pod nazwą Penneys. Pierwszy sklep Penneys został otwarty na Mary Street w Dublinie w 1969 roku przez Arthura St. John Ryana i dał początek dzisiejszemu imperium.

W 2015 roku sieć Primark liczyła ponad 270 sklepów w dziewięciu krajach Europy: w Wielkiej Brytanii (161), Irlandii (38), Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech i Portugalii, a także w Stanach Zjednoczonych. Latem 2016 roku planowane jest otwarcie pierwszego sklepu we Włoszech. Poza Irlandią marka funkcjonuje pod nazwą Primark z bardzo prozaicznego powodu, założyciel bał się procesu o prawa do nazwy z odzieżowym gigantem z Ameryki marką J.C Penney.

Penneys specjalizuje się w sprzedawaniu za bardzo niewielkie kwoty biżuterii i ubrań uszytych według najnowszych trendów. „Niesamowita moda, niesamowite ceny” – to hasło firmy której rzeczy uwielbiane są przez fanów mody na całym świecie.

Penneys w Carlow znajduje się w Hanover House na O’Kennedy Ave w samym centrum miasta. Jest to najchętniej odwiedzany sklep, a na ulicach Carlow co krok widać kogoś z torbą z Primark`a.

Główne wejście do Penneys w Carlow

Penneys w Carlow wejście do części odzieżowej dla kobiet

Penneys w Carlow wejście do części ogólnej

Penneys w Carlow dział z ubraniami jeansowymi

Penneys w Carlow

Dunnes

Dunnes to irlandzka sieć supermarketów założona w 1944 w Cork przez Bena Dunne Seniora zajmująca się sprzedażą żywności, odzieży i sprzętu AGD. Większość sklepów sieci Dunnes zlokalizowana jest w Irlandii oraz w Irlandii Północnej. Ponadto sieć posiada sklepy w Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Sposób prowadzenia działalności jest wzorowany na brytyjskiej sieci Marks and Spencer, w której supermarket jest zlokalizowany „pod jednym dachem” ze sklepem odzieżowym.

Najbardziej znaną marką firmy jest marka ‚St. Berndard’ (św. Bernard). W ostatnich latach można jednak zaobserwować zamianę marki „St. Bernard” na markę „Dunnes Stores” zwłaszcza wśród produktów odzieżowych.

Dunnes w Carlow znajduje się na Northern Relief Road, około 40 minut drogi z centrum miasta Carlow.

Dunnes w Carlow główne wejście

Wnętrze Dunnes w Carlow

Wnętrze Dunnes w Carlow

 Shaws

Shaws to duży dom towarowy, który został otwarty na Tullow Street w Carlow w roku 1949. Budynek został zburzony w 2005 roku, odbudowany kosztem 13 mln € i ponownie otwarty w sierpniu 2006 roku. Jest również dostępny z Bridewell Lane, ulicy która przylega do urzędu pocztowego.

Henry Shaw założył Shaws w 1864 roku, kiedy otworzył mały sklep w Mountmellick w hrabstwie Laois. Dziś firma działa w piętnastu lokalizacjach w całej Irlandii, zajmuje blisko 300.000 stóp kwadratowych powierzchni handlowej w centrach największych miast na tzw. „high street” i zapewnia zatrudnienie dla prawie 1000 osób. Sklepy Shaws oferują odzież i produkty wiodących marek, m.in. Dorothy Perkins, Clarks, Wonderbra, Esprit, Jack & Jones, Elizabeth Arden.

Shaws w Carlow

Shaws w Carlow

Wnętrze Shaws w Carlow

Wnętrze Shaws w Carlow

Haddens Shopping Centre

Centrum handlowe Haddens na Tullow street w samym centrum miasta Carlow. Jest to niewielkie ale nowoczesne centrum odzieżowe, odnowione po pożarze w 1980 roku.

Haddens Centre w Carlow

Haddens Centre w Carlow

Haddens Centre w Carlow

Tullow Street

Główna ulica handlowa, w samym centrum miasta Carlow. Ulica ta jest integralną częścią historii i rozwoju miasta Carlow od 1824 roku. Duża liczba sklepikarzy pojawiała się i znikała w ciągu ostatnich stu lat. Na Tullow Street znajdują się najbardziej znane i popularne puby: Reddy`s of Carlow, Racey Byrnes, Teach dolmain, Tully`s Bar, Scraggs Alley. Tutaj znajduje się Biuro Informacji Turystycznej, Biblioteka Główna i Muzeum Hrabstwa Carlow, poza tym banki, apteki, kawiarnie, restauracje, salony fryzjerskie i mnóstwo mniejszych i większych sklepów.

Widok na Tullow Street z placu Shamrock Squere

Księgarnia, kawiarnia, bar i restauracja Brooks na Tullow Street w Carlow

Dealz – jeden z większych supermarketów na Tullow Street w Carlow

Dublin Street

Druga główna ulica handlowa, w samym centrum miasta Carlow. Niedawno odnowiona i najbardziej reprezentacyjna, na której znajdują się galerie sztuki, sklepy, hotele, puby, kawiarnie i restauracje. Na Dublin Street także każdego roku w czerwcu odbywa się największy Festiwal Sztuki w hrabstwie Carlow – Carlow Arts Festiwal, tutaj też jest jego siedziba. Do ciekawych sklepów które warto odwiedzić na Dublin Street należą moim zdaniem: Fussy Galore (akcesoria i ubrania vintage i retro dla pań i panów, którzy preferują szyk dawnych czasów), Before & After (sklep z wyposażeniem wnętrz), Cigar Divan (firma która została założona w 1882 roku, sprzedają cygara, papierosy, wyroby tytoniowe. Są tylko dwa takie sklepy w Irlandii, drugi jest w Cork).

Cigar Divan na Dulin Street w Carlow

Fussy Galore na Dublin Street w Carlow

Before & After na Dublin Street w Carlow

 

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

21 przemyśleń na temat “Gdzie na Zakupy w Carlow? Dunnes, Penneys, Shaws i inni”

 1. Sporo tego! Jest w czy wybierać! :-)

  1. Nie aż tak duży jak w stolicy ale nie można narzekać :)

 2. ~Kasia pisze:

  Jak w końcu wybiorę się do Irlandii to skorzystam z Twoich wskazówek i podpowiedzi ;)

  1. Będzie mi bardzo miło :)

 3. Nie wiedziałam, że 8 grudnia to dzień niepokalanego poczęcia. W Polsce się chyba o tym nie mówi :) Na pewno bardzo przydatny wpis dla osób mieszkających w Irlandii :)

  1. Tak, i właśnie w związku z tą datą przyszedł mi do głowy pomysł na taki wpis :)

 4. ~harrylee pisze:

  Szkoda, że zawsze gdy otwiera się nowe centrum handlowe, to jakaś część miasta zamiera. Ulice handlowe mają o wiele lepszy klimat niż typowe centra handlowe.

  1. Niestety drobni sklepikarze nie wytrzymują konkurencji cenowej z centrami handlowymi, ale np Carlow Shopping Centre jest przykładem centrum handlowego które ma swój niepowtarzalny urok i klimat. Dodatkowej atrakcyjności dodaje powszechnie znana historia o duchu Lucindy Sly, który nawiedza centrum.

 5. ~Wiola S. pisze:

  Niestety nie byłam jeszcze w Irlandii, ale kiedy tak patrzę na wystawy sklepowe to juznie moge sie doczekać polowania na prezenty :) W Polsce sklepy są już udekorowane, dlatego można poczuć świateczna atmosferę.

  1. W Irlandii zaraz gdy po 31 października znikną Halloweenowe dekoracje to od razu pojawiają się Bożonarodzeniowe :)

 6. Od zawsze zastanawia mnie dlaczego w Irlandii Primark nazywa się PENNEYS ??? :) Wiesz może skąd ta różnica w nazwach, mimo że to ten sam sklep? :>

  1. Primark powstał w Irlandii jako Penneys i występuje tu pod nazwą Penneys. Poza Irlandią marka funkcjonuje pod nazwą Primark z bardzo prozaicznego powodu, założyciel bał się procesu o prawa do nazwy z odzieżowym gigantem z Ameryki marką J.C Penney.

 7. Coraz częściej u Ciebie bywam i coraz bardziej kusisz tą Irlandią. Zdjęcia jak zawsze cudowne, wpis super oby więcej tak dobrych zestawień :)

  Ps. Bannery poklikane i jeśli to nie problem proszę o to samo u siebie :)

  Pozdrawiam gorąco :)

  1. Dziękuję za miły komentarz :) też staram się Ciebie odwiedzać. Jasne już robię rewanż ;)

 8. Do Irlandii się co prawda nie wybieram, ale… gdy się już wybiorę kiedyś Twój przewodnik zakupowy przyda się na pewno :) Dobra robota!

 9. ~Maugo pisze:

  Przewodnik bardzo przydatny zarówno teraz ( w przedświatecznym czasie szaleństwa) jak i ( może szczególnie) w „przecenowym” okresie poświątecznym :-)

 10. Muszę przyznać, że bardzo ładnie wpasowują się w krajobraz zaprezentowane sklepy. Czekam na czasy kiedy śwęta to nie będą zakupy, a rozmowa i czas z bliskimi :)

 11. Ale bym szalała po tych centrach handlowych, chociaż co prawda miałam ograniczać zakupy. Nigdy nie mogę się w tym okresie świątecznym pohamować :) Od samych zdjęć mi się w głowie kręci :)

 12. ~by asai pisze:

  Chętnie bym się wybrała na mały shopping ;)

 13. ~Katarzyna O. pisze:

  Jak dla mnie to za dużo tych sklepów. :D ;P

  1. Sklepów nigdy za dużo :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>