Clashganny Lock

Clashganny Lock

Przez hrabstwo Carlow przepływają dwie ważne rzeki, rzeka Slaney we wschodniej części hrabstwa i na zachodzie, druga najdłuższa rzeka w Irlandii – rzeka Barrow. Szczególnie rzeka Barrow była istotnym szlakiem handlowym. Ponad sto osiemdziesiąt lat temu powstał system nawigacji na rzece Barrow. Ten system blokad (z ang. lock) pozwala łodziom uniknąć jazów i bystrza rzeki. Wewnątrz śluzy łódź może być podniesiona lub opuszczona do poziomu wody w kierunku, podróżującego.

Barrow Nawigacja to odcinek rzeki Barrow pomiędzy miastem Athy w hrabstwie Kildare a wioską Saint Mullins na południu hrabstwa Carlow. System ten jest podłączony do głównej linii Grand Canal w Lowtown. Budowa kanałów irlandzkich pod koniec XVIII wieku pozwoliła na bezpieczny ruch handlowy. Barki mogły podróżować ze środkowej Irlandii rzeką Shannon na południe do miasta Limerick. Płynąc na południu, początkowo kanałem Grand Canal, a następnie za pomocą Barrow nawigacji, mogły podróżować dalej, aż do miasta Waterford.

Barrow Nawigacja obejmuje 43 mile (69 km) i jest uważana za jeden z najbardziej malowniczych systemów nawigacyjnych. Podróżując na południe do Saint Mullins miniemy siedemnaście z dwudziestu trzech blokad znajdujących się w hrabstwie Carlow, w tym podwójną Ballykennan Lock.

W okresie od połowy 1780 do 1959 roku ruch handlowy na rzece Barrow był eksploatowany przez Spółkę Grand Canal Company i przez kilka lat przed zamknięciem przez Coras Iompair Eireann (CIE). Cukrownia w Carlow była ważnym przystankiem na trasie. Miasta Athy, Carlow, Bagenalstown i Graiguenamanagh / Tinnahinch były głównymi przystankami wzdłuż Barrow Nawigacji a dalej na południe New Ross i Waterford to porty, które miały  duże znaczenie dla eksportu i importu towarów.

Ścieżki po których niegdyś konie przewoziły ładunki na łodzie i barki pozostają w użyciu do dnia dzisiejszego jako cenne udogodnienie i punkt dostępu do rzeki i są używana jako chodnik zwany Barrow Way.

System kanałów został zamknięty dla ruchu handlowego na początku 1960 roku. Obecnie jest utrzymywany przez Urząd Robót Publicznych (OPW) w Irlandii i otwarty dla statków wycieczkowych.

5 km na południe od miejscowości Borris, na drodze New Ross Road, jest jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Carlow, który oferuje panoramiczny widok na okolicę. Widok na blokadę Clashganny Lock na rzece Barrow w hrabstwie Carlow. Blokada pozwala łodziom uniknąć jazów i kaskad na drugiej najdłuższej rzece w Irlandii.

Clashganny Lock jest jedną z najbardziej znanych blokad na rzece Barrow. Oszałamiająco piękna wiejska sceneria hrabstwa Carlow jest najlepiej widoczna z punktu widokowego właśnie na blokadę Clashganny Lock. Dopiero gdy zobaczyłam na własne oczy, zrozumiałam dlaczego jest to jeden z najczęściej publikowanych widoków z Carlow. To miejsce jest nie tylko dobrze znane, ale i bardzo popularne wśród artystów malarzy i społeczności fotograficznej w Irlandii, bo to naprawdę wyjątkowo fotogeniczna, zachwycająca panorama, co, mam nadzieję, widać i na moich fotografiach – polecam zobaczyć i się przekonać.

Clashganny Lock

Clashganny Lock

Clashganny Lock

Clashganny Lock

Clashganny Lock Punkt widokowy

Clashganny Lock

Clashganny Lock

Clashganny Lock

LOKALIZACJA

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

29 przemyśleń na temat “Clashganny Lock”

 1. ~Wojtek pisze:

  Dzięki za opisanie! Zapisałem sobie na listę miejsc do zobaczenia :-)

  1. Życzę aby się udało zobaczyć :)

 2. Sielskie widoczki tam macie :)

 3. ~By Asai pisze:

  Piękne okolice :)

  1. Cieszę się że się podobają :)

 4. Byłam nad rzeką Barrow, ale w New Ross.
  Nabieram coraz większą ochotę, by odwiedzić też to Twoje hrabstwo :)

  1. Zapraszam serdecznie :) a rzekę Barrow widzę codziennie z okna :)

 5. Zdjęcia jak zawsze genialne, post idealny na poprawę nastroju :)

  1. Dziękuję, miło mi to słyszeć :)

 6. ~Monia pisze:

  Bardzo malowniczo. Jak zwiedza się te tereny, jest jakaś trasa spacerowa?

  1. Tak, jest tam Barrow Way – szlak, który rozpoczyna się w Robertstown w Hrabstwie Kildare i kończy w St Mullins w hrabstwie Carlow, biegnie przy malowniczych brzegach rzeki Barrow.

 7. W małych miejscowościach jest wiele malowniczych miejsc które warto docenić i sfotografować. Clashganny Lock wygląda jak niewielka zapora w małej mieścinie a jednak jest u Ciebie znana. Rzeka wygłada na niewielką, a mimo to działał na niej szlak handlowy. Piękne jesienne zdjęcia.

  1. Masz rację i Ja to doceniam. A zdjęcia były zrobione w marcu, można się pomylić bo w Irlandii prawie cały rok przyroda wygląda podobnie, trawa, niektóre krzewy, drzewa są zielone i w zimie. Najpiękniej jest od maja do września gdy wszystko jest w pełnym rozkwicie.

 8. Zobaczyłam pierwsze zdjęcie i myślę sobie, ale cudowne ujęcie, wchodzę dalej w post, a tam jeszcze lepsze. Widoki niesamowite!

  1. Dziękuję, miło mi to słyszeć :)

 9. ~Blogabella pisze:

  Jak zwykle piękne i klimatyczne zdjęcia.

  1. Dziękuję, miło mi że ci się podobają :)

 10. ~estravegance pisze:

  Piękne zdjęcia. Koniecznie muszę się wybrać.

  Gratuluję SEO :) Wpisałam Clashganny Lock w google, żeby poczytać więcej i od razu wyświetla się Twój blog :)

  1. Dziękuję :) ostatnio przyłożyłam się do SEO i są efekty :)

 11. Piękne miejsce, po prostu niesamowite :)Nigdy nie byłam w Irlandii ale widzę że warto.

  1. Irlandią jest krajem który warto odwiedzić, z mnóstwem takich zachwycających krajobrazów. Poza tym tu naprawdę jest zawsze zielono, przez cały rok, nawet zimą :)

 12. ~Karolina pisze:

  Mam rodzinę w Irlandii, a nigdy tam nie byłam. Szkoda, bo widzę po Twoich zdjęciach, że naprawdę warto! :)

  1. To doskonały pretekst aby odwiedzić rodzinę :)

 13. ~harrylee pisze:

  Irlandię zawsze dobrze wspominam, trzeba będzie tam wrócić. Może tym razem na dłużej niż tylko kilka dni ;)

  1. Kilka dni to mało aby zwiedzić nawet tak mały kraj jakim jest Irlandia :)

 14. I jak tu nie kochać Irlandii ?! Jest piękna, taka naturalna, dzika i bardzo magiczna zarazem. Wspaniałe miejsce idealne na jesień :)

 15. ~legendarny pisze:

  Naprawdę ładny widok. Pomyłka jest z zaznaczeniem miejsca na mapie. Widok jest przy drodze R729. Tutaj jest to pokazane https://www.thebizlocator.ie/listings/clashganny-barrow-lock

  1. Super, dziękuję za wskazówkę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>