Kalendarium Październik 2015

Zapraszam na moje comiesięczne kalendarium czyli post w którym znajdziecie informacje o wydarzeniach, świętach, festiwalach i imprezach kulturalnych jakie odbędą się w hrabstwie Carlow w nadchodzącym miesiącu październiku.

A o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach w różnych stronach świata opowiadają Klubowiczki na blogu Klub Polki na Obczyźnie KLIK

Kalendarium Październik 2015

01-08.10. / Féile an Fhómhair

Festiwal z okazji Dożynek.

Dwujęzyczny festiwal odbywający się każdego roku jesienią. W tym roku będzie to 8 dni imprez kulturalnych organizowanych w różnych miejscach miasta Carlow, m.in. festiwal uliczny, wystawy sztuki, spektakle teatralne, pokazy komedii, tańca i muzyki na żywo.

Féile an Fhómhair – www.carlowtourism.com

02-04.10. / Follow me up to Carlow Set Dancing Weekend

Mistrzostwa w tańcu. Konkursy tańca i warsztaty dla miłośników tańca z całego kraju, prowadzone przez najlepszych tancerzy i zespoły tańca w kraju. Początkujący, jak i doświadczeni tancerze są mile widziani.

Nazwa pochodzi od tradycyjnej XVI -wieczna irlandzkiej pieśni ludowej „Follow me up to Carlow”, w której zostało upamiętnione miasto Carlow, więcej na ten temat znajdziesz tutaj KLIK

Set Dancing in Carlow

02-04.10. / Carlow Autumn Walking Festival

Jesienny Pieszy Festiwal w Carlow to wielka okazja dla początkujących, doświadczonych i zaawansowanych spacerowiczów, aby cieszyć się wędrówkami górskimi lub spokojem leśnych parków, w pięknym i zróżnicowanym krajobrazie Hrabstwa Carlow pod okiem kompetentnych lokalnych przewodników. Majestatyczne Góry Blackstairs oraz doliny rzeki Barrow wraz z uroczą miejscowością Myshall znajdą się w tegorocznym programie Festiwalu. Spacery zostały zorganizowane zgodnie z doświadczeniem – A dla bardzo doświadczonych piechurów, B dla doświadczonych piechurów i C dla przyjemności / regularnych spacerowiczów. Istnieje możliwość wyboru z 14 różnych tras oraz aktywności, w tym kajakarstwo, wycieczki rowerowe w Graiguenamanagh wzdłuż rzeki Barrow.

Szczegółowy program Carlow Autumn Walking Festiwal znajdziesz tutaj KLIK

Góry Blackstairs

17-18.10 i 24.10 – 01.11. / Halloween Train – Rathwood

Halloween`owy Pociąg w Rathwood

Wspaniała przygoda dla dzieci w każdym wieku na pokładzie Halloween`owego Pociągu w Rathwood. Pociąg zabierze dzieci w magiczną podróż, podczas której będą rozwiązywać zagadki wspólnie z Kubusiem Puchatkiem i innymi przyjaznymi stworzeniami. Przeniosą się do czasów, gdy gobliny i wróżki swobodnie żyły sobie w Lesie Rath, będą poszukiwania dyń ukrytych  w lesie, a potem ich rzeźbienie z pomocą czarownic. Będzie zaczarowane drzewo, gdzie wróżki utworzyły swój plac zabaw, i gdzie są miniaturowe drzwi i okna umożliwiające dostęp tylko dla „małych ludzi”. A po przygodzie gorąca czekolada dla każdego dziecka. / Wstęp: 10 € dziecko, 6 € za osobę dorosłą.

Rezerwacji można dokonać tutaj: KLIK

Rathwood to nie tylko imprezy Halloween`owe. Rathwood oferuje szeroki wybór ręcznie robionych mebli, stylowe prezenty, najwyższej klasy restaurację, centrum ogrodnicze, leśne spacery i plac zabaw dla dzieci. Znajduje się tutaj też Woodlands Sokolnictwo, gdzie można podziwiać orły, jastrzębie, sokoły, sowy i ptaki z całego świata.

Halloween w Rathwood

25-31.10. / Halloween Festival – Delta Sensory Gardens

Festiwal Halloween`owy w Ogrodach Sensorycznych Delta. Gry i zabawy Halloween`owe dla dzieci i dla dorosłych. Konkurs i nagrody za najlepszy kostium – w sobotę 31 października 2015.

Wpis na blogu o Delta Sensory Gardens znajdziesz tutaj KLIK

Halloween Festival – Delta Sensory Gardens

26-31.10. / Halloween – Huntington Castle

Halloween w Zamku Huntington.

Zamek Huntington zyskał sławę jednego z najbardziej nawiedzonych zamków w Irlandii. Jest to prawdziwie nawiedzony zamek, przez duchy druidów, ducha pierwszej żony Pana Esmonde, widmo żołnierza oraz duchy chodzące po korytarzach zamkowych. Jest idealnym miejscem na spędzenie Hallowen i na organizowanie w nim imprez zwanych polowaniem na duchy. Zamek będzie otwarty dla publiczności, można go będzie zwiedzać z przewodnikiem, którym zwykle jest ktoś z potomków rodu Esmonde. Można wybrać wycieczkę rodzinną – odpowiednią dla młodszych dzieci, a także trasy, które będą dla młodzieży i dorosłych. Uczestnicy zwiedzą słynne lochy zamkowe i będą mogli zobaczyć i usłyszeć wiele duchów zamieszkujących zamek! Wymagana wcześniejsza rezerwacja oraz mile widziany kostium Halloween`owy.

Rezerwacji można dokonać tutaj: KLIK

Wpis na blogu o Huntington Castle znajdziesz tutaj KLIK

Wnętrze Zamku Huntington

31.10. / Halloween

Halloween wywodzi się od celtyckiego obrzędu nazywanego Samhain - co oznacza „koniec lata”. Nazwa Halloween, święta uznawanego przez Kościół Katolicki za pogańskie, pochodzi najprawdopodobniej od – All Hallows Evening, co w języku angielskim oznacza wigilię Wszystkich Świętych. Zwyczaj świętowania Halloween zrodził  się w Irlandii, do USA zawędrował w XIX wieku, a w Polsce pojawił się 20 lat temu. Święto obchodzone jest w nocy 31 października.

Obchody Halloween  rozpoczęły się w Irlandii już około 1000 roku, nic więc dziwnego, że jest tak wiele  irlandzkich tradycji tego święta. O irlandzkich tradycjach związanych z Halloween przeczytasz tutaj KLIK

Jack-o-lantern – wydrążone dynie z umieszczonym w środku światełkiem

Jeśli planujecie odwiedzić hrabstwo Carlow, warto to zrobić właśnie w październiku, biorąc udział w którymś z w/w wydarzeń. A jeśli mnie uda się uczestniczyć w którymś z nich to przedstawię swoją relację na blogu.

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

12 przemyśleń na temat “Kalendarium Październik 2015”

 1. ~Marcin pisze:

  Jaki aktywny miesiąc! Chętnie wziąłbym udział we wszystkich wydarzeniach, łącznie z tymi dla dzieci (zwłaszcza że to Halloween)! Niestety, nie wybieram się w najbliższym czasie do Irlandii :(

 2. Świetne podsumowanie. Muszę zacząć podobne kalendarium tworzyć dla Dolnego Śląska. Łatwo nie będzie…

 3. ~ewa pisze:

  Halloween świetnie się zapowiada :)

 4. Te góry jesienią przepiękne a przygotowania do Halloween świetne. Dynie najlepsze, chciałabym tam teraz pojechać ech..

 5. ~BashaMyWay pisze:

  Chętnie wzięłabym udział w festiwalu tańca! Bardzo fajnie, że u was w hrabstwie organizowanych jest tyle imprez!

 6. ~Natalia pisze:

  Carlow Autumn Walking Festival – w tym naprawdę chętnie wzięłabym udział. Piękne zdjęcia :-)

 7. Szkoda, że tak daleko mam do Irlandii :/

 8. Z przyjemnością zobaczyłabym obchody Halloween i dożynki :)

 9. ~Katsunetka pisze:

  Fajnie byłoby być uczestnikiem tych wszystkich imprez. Za daleko jednak, ale przyszłość można różne rzeczy przynieść.

 10. Zapowiada się ciekawy miesiąc.

 11. Hiszpania też bardzo hucznie obchodzi Halloween. Jest wiele imprez z przebierańcami i dzieci bawią się w cukierek albo psikus. Wydaje się, że Irlandia ma bardzo halloweenowy klimat. Ogólnie nie obchodzę tego świeta, nie przebieram się, ale zamek z duchami bym odwiedziła, gdyż uwielbiam paranormalne zjawiska i historie.

 12. ~Czapla pisze:

  Witać, że sporo się dzieje. Ja bym najchętniej odwiedziła Huntington Castle…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>