Carlow – A Journey to the Past

 22 sierpnia rozpoczął się w Irlandii National Heritage Week czyli Tydzień Dziedzictwa Narodowego. Obchody te odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w których udział bierze około 50 krajów.

Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się w 1985 roku, a od roku 1999 są one organizowane jako wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Rady Europy. W przedsięwzięciu tym uczestniczy 50 krajów, które podpisały Europejską Konwencję Kulturalną.

Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach  europejskiej kultury. Podczas EDD odbywają się liczne imprezy skierowane do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, a fakt, że  bierze w nich udział tak wiele krajów, sprawia, że jest  to najważniejsze wydarzenie kulturalne Starego Kontynentu.

W całej Irlandii w ramach tegorocznego National Heritage Week odbyło się ponad 1700 różnorodnych imprez i wydarzeń.

Tydzień Dziedzictwa Narodowego koordynowany jest przez Radę Dziedzictwa a celem obachodów edukacja oraz budowanie świadomości narodowej. Jest to niezwykła okazja aby zwiedzić tysiące rzadko udostępnianych szerokiemu ogółowi zabytkowych obiektów, odwiedzić miejsca będące świadectwem historii. Oprócz zwiedzania zabytków można wziąć udział  w licznych festynach, jarmarkach, imprezach plenerowych, konkursach, spotkaniach z twórcami kultury, obejrzeć ciekawe inscenizacje, wystawy, wysłuchać odczyty naukowe.

 W hrabstwie Carlow również miało miejsce wiele imprez i wydarzeń, jedna z nich to – Carlow A Journey to the Past czyli „Carlow – Podróż do przeszłości”.

Impreza, której organizatorem było Carlow Historical and Archaeological Society (Towarzystwo Historyczno – Archeologiczne) odbyła się w sobotę 22 sierpnia w Parku Miejskim – Carlow Town Park. Pod hasłem „Pozostaw teraźniejszość w domu i cofnij się w czasie do prehistorycznego i średniowiecznego Carlow. Zobacz, Poczuj, Usłysz, Skosztuj i Dotknij życia w dawnych czasach”.

Grupy biorące udział w tym przedsięwzięciu to:

 • Claíomh (claíomh w języku celtyckim oznacza miecz) – Grupa historyków, którzy rekonstruują na żywo obrazy z przeszłości Irlandii. Ambicją grupy jest szerzenie świadomości na temat bogatych zasobów Irlandii z późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności, historii i archeologii, za pomocą demonstracji i rozmów.
 • Ancient Music of Ireland – Grupa zajmująca się badaniem muzyki i instrumentów z czasów prehistorycznych.
 • Reliqua  -  Grupa przeprowadzająca wykopaliska archeologiczne w całym kraju.
 • Muzeum Hrabstwa Carlow – County Carlow Museum
 • Muzeum Wojska Hrabstwa Carlow – County Carlow Military Museum
 • Woodlands Falconry – Sokolnictwo z Rathwood, jest to odkryty park edukacyjny, gdzie można podziwiać orły, jastrzębie, sokoły, sowy, etc.

Głównymi atrakcjami przygotowanymi tego dnia przez organizatorów było: wypalanie ceramiki, prehistoryczne kamienne narzędzia, muzyka i instrumenty muzyczne z dawnej Irlandii, pokazy sokolnictwa, prosiak pieczony na rożnie oraz pokazy średniowiecznej broni i strojów.

Wstęp i uczestnictwo we wszystkich atrakcjach były bezpłatne.

Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy średniowiecznej broni, zbroi, strojów i narzędzi demonstrowane przez grupę Claíomh.

Claíomh – Pokaz średniowiecznej broni i zbroi

Claíomh – Fragment średniowiecznego gospodarstwa

Claíomh – Pokaz średniowiecznej broni i zbroi

Claíomh – Pokaz średniowiecznej broni i zbroi

Wolontariusze z Muzeum Wojska Hrabstwa Carlow opowiadali i prezentowali broń i mundury irlandzkiej armii z czasów bardziej współczesnych.

Stanowisko County Carlow Military Museum

Stanowisko County Carlow Military Museum

Muzeum Hrabstwa Carlow zorganizowało dla najmłodszych mini prace wykopaliskowe.

Mini prace wykopaliskowe dla dzieci – prowadzone przez wolontariuszy z Muzeum Hrabstwa Carlow

Akcesoria związane z pracami wykopaliskowymi – stanowisko Muzeum Hrabstwa Carlow

Mini prace wykopaliskowe dla dzieci – prowadzone przez wolontariuszy z Muzeum Hrabstwa Carlow

Można było podziwiać prehistoryczne instrumenty muzyczne, a także posłuchać ich brzmienia i poznać troszkę historii muzyki z dawnej Irlandii.

Namiot Ancient Music of Ireland (Historia muzyki i instrumenty muzyczne z dawnej Irlandii)

Instrumenty muzyczne z dawnej Irlandii

Reliqua to zespół entuzjastów chcących dzielić się z innymi swoją pasją do archeologii i ceramiki.

Reliqua – wypalanie ceramiki

Reliqua – wypalanie ceramiki

Reliqua – wypalanie ceramiki

Reliqua – Sekcja archeologiczna – prehistoryczne narzędzia

Można było spróbować prosiaka z rożna :)

Prosiak z rożna

Prosiak z rożna

Sporą atrakcją była możliwość podziwiania z bliska majestatycznych ptaków drapieżnych – orłów, jastrzębi, sokołów i sów i zrobienia sobie z nimi zdjęcia.

Woodlands Sokolnictwo

Woodlands Sokolnictwo

Damy w średniowiecznych strojach z sową

Damy w średniowiecznych strojach z sową

Damy w średniowiecznych strojach z sową

Woodlands Sokolnictwo – młoda sówka o imieniu Gizmo :)

Woodlands Sokolnictwo

Woodlands Sokolnictwo

Najwięcej widzów i słuchaczy przyciągała grupa rekonstruująca broń, zbroje i narzędzia ze średniowiecznej Irlandii.

Claíomh – Pokaz średniowiecznej broni i zbroi

Claíomh – Pokaz średniowiecznej broni i zbroi

Claíomh – Pokaz średniowiecznej broni i zbroi

Claíomh – Fragment średniowiecznego gospodarstwa

Jak na każdej tego typu imprezie, i tu nie mogło zabraknąć malowania twarzy.

Malowanie twarzy

Malowanie twarzy

Tablica z zaznaczeniem wszystkich stanowisk biorących udział w imprezie.

Pomijając pogodę, bo niestety trochę padało, impreza była bardzo udana , świetny pomysł i organizacja, różnorodność, od pokazów prehistorycznych narzędzi do sokolnictwa. Wśród bogatej oferty każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, nie tylko miłośnicy historii. Do Parku Miejskiego w Carlow przybyło mnóstwo osób, mieszkańców i turystów aby „przenieść się w podróż do przeszłości”.

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

19 przemyśleń na temat “Carlow – A Journey to the Past”

 1. ~pb pisze:

  zacna impreza;)

 2. ~BashaMyWay pisze:

  Zjadłoby się takiego prosiaka! Bardzo ciekawa impreza! Chętnie wzięłabym udział w wypalaniu ceramiki z Panami entuzjastami :D

 3. ~Barni pisze:

  Bardzo dobrze, że takie imprezy są organizowane. To eventy nie tylko dla historycznych zajawkowiczów, ale w sumie dla każdego, kto w codziennym zgiełku i zabieganiu nie ma chwili, żeby się zatrzymać i pomyśleć. A jeśli jeszcze dodać do tego, jak bardzo organizatorzy są wczuci w organizację i żyją tymi reprodukcjami – super! : D

 4. ~Klaudia pisze:

  Świetne zdjęcia najbardziej zainteresowała mnie ceramika i archeologia. Muzyka z tamtego okresu też musiała być wspaniała. Uwielbiam historię i cieszę się że mogę dowiedzieć się tylu ciekawostek. To jest to co u Ciebie lubię najbardziej pozdrawiam :-)

 5. Bardzo fajna impreza. Sama chętnie bym się na taką wybrała. Historia to jedno z moich zainteresowań, więc na pewno bym się tam nie nudziła. Tyle ciekawostek :)

 6. Sówka Gizmo urocza jest :) widać po zdjęciach że dobra zabawa była :)

 7. Uwielbiam takie eventy :)

 8. ~Sylwia pisze:

  Sówka Gizmo jest przeurocza :-) Czułabym się tam, jak w niebie, bardzo mi się zawsze podobały takie imprezy, gdzie można zobaczyć, jak kiedyś ludzie żyli :-)

 9. Fajna impreza. Szkoda, że tak daleko :(

 10. Świetne! Szczególnie dla rodzin z dziećmi, które mogą spędzić czas inaczej niż w centrum handlowym, a do tego dać dzieciom porządną porcję historii ;-)

  1. Tak, dużo było rodzin z dziećmi :)

 11. Ależ zazdroszczę! Uwielbiam tego typu imprezy, zwłaszcza że historycznie najbardziej interesuje mnie starożytność oraz właśnie średniowiecze. Cudowna idea, chętnie zobaczyłabym to na żywo! ;)

 12. ~ews pisze:

  Uwielbiam małe sówki i chętnie zobaczyłabym je na żywo :)

 13. ~Vitafem pisze:

  Zdjęcia fantastyczne. Moim marzeniem jest kiedyś pojechanie do Irlandii, być może za kilka lat. Impreza pewnie super była na żywo :)

  1. Dziękuję :) życzę spełnienia marzenia. Tak było super, za rok też na pewno wezmę udział.

 14. Fajne są takie imprezy, ja ostatnio lubię takie powroty do przeszłości.

  1. Ja też :) zwłaszcza do czasów średniowiecza.

 15. Super foto-relacja. I te sowy… I o ile powroty do średniowiecza i jego tradycji łączą Śląsk (np. w Bytomiu czy Chudowie) i Irandię, o tyle sów ci u nas brakuje…

  1. Ja mam wielki sentyment do sów, zbierałam kiedyś figurki, maskotki, breloczki, wisiorki i inne gadżety z motywem sowy, a i pracowałam w firmie która miała w logo sowę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>