Haroldstown Dolmen

Kamienne dolmeny, megalityczne budowle będące dziedzictwem kulturowym Irlandii rozsiane są po całym kraju, nie brakuje ich też w hrabstwie Carlow. Pierwszym i najbardziej znanym jest Brownshill Dolmen o którym pisałam we wpisie:  Brownshill Dolmen, drugi do którego dotarłam to Haroldstown Dolmen.

Haroldstown Dolmen jest usytuowany nad brzegiem rzeki Derren tuż przy moście Acuan, pomiędzy Tullow Road a Hacketstown Road (bardzo blisko Tullow Road przy R727). Dolmen stoi na gruntach prywatnych, ale nie ma problemu z bezpośrednim dostępem do niego.

Dolmen Haroldstown uważany jest za jeden z ciekawszych i dobrze zachowanych dolmenów w Irlandii. Składa się z dwóch masywnych, lekko nachylonych, nakładających się na siebie kamieni – capstones, które tworzą „dach”, większy z głazów ma prawie 4 metry długości, mniejszy około 3 metrów. Capstones wspierane są przez dziesięć pionowych kamieni. Komora dolmena ma 4 metry długości i 3 metry szerokości, jest dużo większa niż średnia komora takich budowli-grobowców , znawcy tematu twierdzą, że w XIX wieku, komora ta była wykorzystywana jako prowizoryczne mieszkanie.

Czym jest Dolmen i kto go zbudował? Różne były na ten temat hipotezy, zwyciężyła ta, że jest to megalityczny  grób z czasów prehistorycznych (między 4200 -2400 p.n.e), ustalono tak na podstawie badania licznych dolmenów w których często znajdowano ludzkie szczątki ułożone w sposób wskazujący na pochówek. O Haroldstown Dolmen istnieje legenda mówiąca że kamień, który tworzy dach dolmenu został tu rzucony przez Giganta, a odciśnięty ślad jego dłoni  wciąż można zobaczyć  na spodniej stronie kamiennego capstone.

Haroldstown Dolmen jest znany i równie  popularny  wśród społeczności fotograficznej w Irlandii jak Browneshill  – najbardziej okazały dolmen w Europie, posiadający największe zwieńczenie, ważące około 100 ton. Haroldstown  jest znacznie mniejszy, „zwykłemu” turyście trudniej tu trafić, nie ma, jak przy Brownshill dolmen, tablic z informacjami, nie ma specjalnego parkingu ani dolmen nie jest ogrodzony, można tu trafić przypadkiem, lub uzyskując informację od miejscowych.

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

7 przemyśleń na temat “Haroldstown Dolmen”

 1. Ciekawe miejsce. Odwiedziłam kiedyś Kamienne Kręgi na Pomorzu. Warto je zobaczyć :)

  1. GOSIA pisze:

   A gdzie dokładnie na Pomorzu?

 2. ~Hanna Kuo pisze:

  Bardo miła wiadomość, ze ten dolmen, który znajduje sie na terenie prywatnym, jest otwarty dla turystów! No a zdjęcia, jak zawsze zachwycają :)

  1. GOSIA pisze:

   Dziękuję, obiekt fotogeniczny + ładna pogoda sprawiły że wyszły dobre zdjęcia.

 3. Pięknie. Oglądam zdjęcia i czuję lekki dreszczyk tajemnicy, może nawet grozy. Ciekawe miejsce.

 4. ~Mała Kuchia pisze:

  Bardzo ciekawe miejsce godne odwiedzenia !

 5. ~Head Divided pisze:

  Wygląda to bardzo ciekawie! Jeszcze nigdy nie byłam w takim miejscu, ale mam nadzieję, że za parę lat uda mi się wyprawić na wycieczkę i pozwiedzać troszkę ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>