Halloween – irlandzkie tradycje

 

Wpis znajduję się na nowym adresie bloga:


http://mycarlow.pl/halloween-irlandzkie-tradycje/

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

4 przemyślenia na temat “Halloween – irlandzkie tradycje”

 1. żona łuszczyka pisze:

  Happy halloween to you as well :)

 2. Trick or treating jest tradycją amerykańską przeniesioną do Irlandii a nie irlandzką. Z kolei w Stanach wziela sie ona od przeniesionej irlandzkiej tradycji gdy dzieci chodzily po domach z prosba o ciasto Bram Brack. W zamian za ciasto mialy odmowic modlitwe za zmarle dusze (stad tez druga nazwa ciasta Soul Cake). I tak sie wszystko zazębia :)

  1. Gosia pisze:

   Tradycja „cukierek albo psikus” pochodzi ze Stanów, ale do Stanów trafiła najpierw z Irlandii jako „ciasteczko za modlitwę” :) Czyli wychodzi na to, że Amerykanie przerobili irlandzka zabawę „ciasteczko za modlitwę za zmarłych” na „cukierek albo psikus”. Jednym słowem – to Amerykanie przerobili te tradycję na bardziej „przyziemną” :) Irlandia to bardziej religijny kraj i wychodzi na to, że to od Amerykanów irlandzkie dzieci nauczyły się psocić :)

 3. ~Candymona pisze:

  O większości tradycji słyszałam jednak o tym Colcannon to pierwszy raz. Nigdy nawet ta nazwa o uszy mi się nie obiła ^^
  Ogólnie halloween to fajna sprawa i uważam że super by było, gdyby w Polsce też się przyjęło :D
  Może za kilka lat ;) Kto wie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>