St. Mary`S Church of Ireland

Carlow było ważnym miastem w Średniowieczu a jego kościół parafialny stał wówczas w miejscu obecnie zajmowanym przez St. Mary`S Church of Ireland czyli Kościół Mariacki Irlandii, nazywany też Kościołem parafialnym Najświętszej Marii Panny.

St. Mary`S Church of Ireland znajduję się w miejscu które od wieków miało duże znaczenie religijne, w 634 roku było tu Opactwo St. Mary i bardzo stary kościół. Za czasów panowania Elżbiety I St. Mary`s Abbey przeszedł w posiadanie społeczności protestanckiej. Ruiny kościoła istniały jeszcze w 1786 roku. Stąd nazwa Kościół Mariacki, która została zachowana dla kolejnych Kościołów. Obecny Kościół Mariacki jest trzecim w tym samym miejscu.

Obecny budynek pochodzi z początku XVIII wieku, a jego wieżę dobudowano w 1834 roku, w trakcie kapitalnego remontu nadzorowanego przez architekta Tomasza Cobdena.

Kościół ten jest najwyższym budynkiem w Carlow Wieża ma 210 metrów wysokości, dla porównania – wieża Carlow Cathedral ma jedynie 46 metrów wysokości.

Więcej zdjęć St. Mary`S Church of Ireland kliknij tutaj

Zakrystia Parafii Najświętszej Marii Panny jest w posiadaniu najstarszych Ksiąg w Irlandii.

St. Mary`S Church of Ireland ma dwa wejścia, jedno od strony rynku Haymarket, a drugie od strony ulicy Church Street. Kościół otoczony jest wysokim murem, w dni powszednie obie bramy są zamknięte. Natomiast za murem przed wejściem do kościoła znajdują się liczne nagrobki. Najstarszy istniejący grób na obecnym Cmentarzu Mariackim pochodzi z 1707 roku i jest to nagrobek wzniesiony ku pamięci Benjamina Bunbury z Killerig w Carlow.

Kościół jest mieszaniną stylów klasycznych i gotyckich. Wnętrze zachowało tradycyjne galerie i  kilka rzeźb autorstwa ważnego neoklasycznego architekta Sir Richard Morrison`a.

Wnętrze St. Mary`S Church of Ireland można podziwiać w kilkunastu różnych kolorach :)

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>