Carlow Castle

Jednym z najcenniejszych zabytków w Carlow są ruiny średniowiecznego zamku warownego.

Zamek Carlow położony jest nad brzegiem rzeki Barrow.

Twierdza wzniesiona została w pierwszej połowie XIII wieku w miejscu drewnianego grodu obronnego. W kolejnych stuleciach zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Kolejno władali nim królowie Angielscy, FitzGeraldowie oraz earlowie Norfolk i Thomond. Kiedy w XVII wieku warownia utraciła swoje znaczenie strategiczne została opuszczona i od tego czasu zaniedbana zaczęła popadać w coraz większą ruinę.

Dziś z tej niegdyś imponującej twierdzy pozostały jedynie dwie baszty obronne oraz fragmenty murów.

Słyszałam historię o tym że zamek chciano zamienić na szpital psychiatryczny i w celu przebudowy użyto zbyt dużej ilości ładunków wybuchowych w związku z czym większa część zamku po prostu zawaliła się.

Na mnie ruiny zamku zrobiły bardzo przyjemne i sympatyczne wrażenie. Na pewno dlatego że byłam tam w południe, w ciepły słoneczny dzień, zupełnie inaczej wyglądałyby przy innej pogodzie i o innej porze dnia. Na pewno jeszcze tam pojadę.

Więcej zdjęć Carlow Castle kliknij tutaj

LOKALIZACJA

The following two tabs change content below.
Mycarlow.blog.pl powstał w drugim miesiącu mojego pobytu w Irlandii, a dokładnie 18 marca 2014 roku. Jest moją pamiątką z pobytu oraz przewodnikiem po Hrabstwie Carlow. Na blogu możecie wspólnie ze mną poznawać Irlandię, opisuję życie, kulturę, kuchnię, tradycje, atrakcje turystyczne, święta i wydarzenia.

5 przemyśleń na temat “Carlow Castle”

 1. ~Michał pisze:

  Bardzo fajny zamek. Czy turyści mogą wejść na baszty lub na mur?

  1. Myself pisze:

   Michale nie wiem jak sobie wyobrażasz wejście na mur/ :D
   To co zostało z zamku to jedynie fragmentu muru, a baszty wydaje mi się że są zamurowane. Można podejść bardzo blisko -z przodu zamku wejść po schodach, można obejść zamek dookoła, natomiast z tyłu jest zabezpieczony kolczastym płotem.

 2. ~Hantorian pisze:

  Właśnie w linku udostępnionym na fb napisałam że ten zamek bardzo mi przypomina walijski Harlech, tyle że tamten jest w całości-nie do zdarcia ;) Piękny jest, naprawdę robi wrażenie ;)

  1. Myself pisze:

   Masz rację Hantorian, Ja będąc na miejscu i robiąc te zdjęcia byłam pod wrażeniem jego wyglądu i rozmiarów pomimo że zostały tylko fragmenty, Carlow Castle warto zobaczyć.

 3. ~Agnieszka pisze:

  Bardzo lubię ruiny zamków. Mają niesamowitą atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>